CONTOH RPH
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Mata
pelajaran : Pendidikan Islam
Kelas : Tahun 6 Cemerlang
Tarikh : 27 Mei 2011
Masa : 9.50 pagi – 10.50
pagi(60 minit)
Bilangan
murid : 38 orang
Bidang
pelajaran : Puasa
Objektif
pembelajaran : Menyatakan maksud puasa
Hasil
pembelajaran : Di akhir sesi
pembelajaran ini,murid dapat :
A Menguasai isi kandungan
a.Mendefinisi
maksud puasa
b.Menyatakan
dalil naqli tentang puasa
B Membina kemahiran berfikir dan strategi berfikir
a.
Merancang membina peta minda berkaitan maksud puasa
C Mengamalkan sikap
saintifik dan nilai murni
a.
Melibatkan diri secara aktif dalam kerja kumpulan
b.Bertanya
rakan tentang maksud puasa
Konsep/prinsip/hukum/teori :
Puasa
Menahan diri dari makan dan minum serta perkara yang
membatalkannya dari terbit fajar hingga terbenam matahari serta berniat pada
malam hari
Bahan,peralatan dan bahan sumber :
Carta
LCD Projektor
Lembaran kerja
Langkah berjaga-jaga
Pastikan murid tidak menghalang pancaran LCD
projector bagi mengelakkan pancarannya terhalang
Pengetahuan sedia ada
Murid telahpun melihat ahli keluarga berpuasa di
rumah yang mana serba sedikit tahu bagaimana mereka berpuasa
Fasa
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Nota
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Permulaan/Mencungkil
Idea
(5
Minit)
|
Nasyid
bulan-bulan dalam islam
|
Mencungkil
pengetahuan sedia ada murid dengan membuat penyoalan
|
Murid
memberi respon terhadap soalan guru
|
Strategi/Teknik:
Penyoalan
seluruh kelas
|
Menstruktur/Menstruktur
semula
(40
Minit)
|
Menahan
diri dari makan dan minum serta perkara yang membatalkannya dari terbit fajar
hingga terbenam matahari serta berniat pada malam hari
Surah
Al-Baqarah ayat 183
|
Mengutarakan
persoalan utama :
Guru
mengarahkan murid dalam kumpulan mencari maksud puasa yang sebenarnya di
dalam buku teks
Melaksanakannya
ke dalam peta minda
Guru
memberi penerangan tentang surah Al-Baqarah ayat 183 menggunakan LCD
Projektor yang kemudiannya murid perlu
membacanya mengikut kumpulan
Debriefing
Taksir
kefahaman murid secara lisan – Murid yang telah kuasai tajuk maju ke fasa
seterusnya dan yang belum dikumpul dalam kumpulan kecil untuk diberi
penerangan
|
Murid
membuat perbincangan dalam kumpulan dengan mencari jawapan di dalam buku teks
Membina
peta minda
Murid
membaca surah Al-baqarah ayat 183 mengikut kumpulan berpandukan LCD projektor
yang disediakan
Aktiviti
pemulihan
Mendengar
penerangan guru
|
Stategi/Teknik
:
Perbincangan
Inkuiri
terbimbing digunakan
Sumber/Bahan
: LCD Projektor
|
Aplikasi
Idea
(10
Minit)
|
Menjawab
soalan
|
Lembaran
kerja
|
Pelajar
diminta menjawab soalan yang terdapat dilembaran kerja
|
Strategi
:
Menjawab
soalan
|
Refleksi/Penutup
(5
Minit)
|
Puasa
:
Tidak
makan
Tidak
minum
Tidak
melakukan perkara yang membatalkannya
Berniat
Terbit
fajar hingga terbenam matahari
|
Taksir
kefahaman murid melalui teknik penyoalan
Tingkatkan
penglibatan murid dengan memberi pengukuhan
|
Murid
sedaya upaya cuba menjawab disebabkan pengukuhan yang diberi dan membuat
kesimpulan pelajarandengan menyatakan idea utama serta mengaitkannya dengan
idea asal
|
Strategi
:
Penyoalan
seluruh kelas
|
No comments:
Post a Comment