RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN
Mata
pelajaran : Pendidikan Islam
Kelas : Tahun 4 Cemerlang
Tarikh : 11 November 2011
Masa : 9.30 pagi – 10.00
pagi(30 minit)
Bilangan
murid : 25 orang
Bidang
pelajaran : Adab Makan dan Minum
Objektif
pembelajaran : Menyatakan adab makan dan
minum
Hasil
pembelajaran : Di akhir sesi
pembelajaran ini,murid dapat :
A Menguasai isi kandungan
a.Menyatakan
adab makan dan minum
B Membina kemahiran berfikir dan strategi berfikir
a.
Merancang membina carta berkaitan adab makan dan minum
C Mengamalkan sikap
saintifik dan nilai murni
a.
Melibatkan diri secara aktif dalam kerja kumpulan
b.Bertanya
rakan tentang adab makan dan minum
Konsep/prinsip/hukum/teori :
Adab Makan dan Minum
Tingkah laku bersopan ketika makan dan minum(sebelum
dan selepas)
Bahan,peralatan dan bahan sumber :
Kertas bergambar
Kad manila
Lembaran kerja
Teks adab makan dan minum
Langkah berjaga-jaga
Pastikan murid tidak bertolak-tolak ketika
melaksanakan tugas agar tidak ada yang tercedera
Pengetahuan sedia ada
Murid telahpun biasa dengan adab makan dan minum di
rumah secara tidak diketahui
Fasa
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Nota
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Permulaan/Mencungkil
Idea
(5
Minit)
|
Kertas
bergambar
|
Mencungkil
pengetahuan sedia ada murid dengan membuat penyoalan melalui kad bergambar
yang dilihat
Contoh
:
Apakah
yang dapat dilihat di dalam gambar yang ditunjukkan?
|
Murid
memberi respon terhadap soalan guru
|
Strategi/Teknik:
Penyoalan
seluruh kelas
|
Menstruktur/Menstruktur
semula
(17
Minit)
|
Adab
makan dan minum :
Membasuh
tangan sebelum dan selepas makan
Membaca
doa
Tidak
berebut-rebut
Ambil
makanan yang dekat dahulu
|
Mengutarakan
persoalan utama :
Guru
mengarahkan murid dalam kumpulan mencari adab makan dan minum berdasarkan
teks yang telah disediakan.
Guru
membimbing murid dalam sesi perbentangan
Guru
menyediakan bahan yang diperlukan untuk murid melaksanakan aktiviti
|
Murid
membuat perbincangan dalam kumpulan dengan mencari jawapan berdasarkan teks
yang disediakan
Membina
carta
Murid
membentangkan hasil yang diperoleh
|
Stategi/Teknik
:
Perbincangan
Inkuiri
terbimbing digunakan
Sumber/Bahan
: Kad manila,pen marker
|
Aplikasi
Idea
(5
Minit)
|
Menjawab
soalan
|
Lembaran
kerja
Bagi
mendatangkan keseronokan dan murid mendapat markah segera guru mengarahkan
murid bertukar-tukar lembaran kerja agar dapat murid lain memeriksanya dengan
jawapan yang diperolehi secara bersama
|
Pelajar
diminta menjawab soalan yang terdapat dilembaran kerja
Murid
bertukar-tukar lembaran kerja dan memeriksa lembaran kerja rakan dengan
jawapan yang dibincangkan bersama
|
Strategi
:
Menjawab
soalan
|
Refleksi/Penutup
(3
Minit)
|
Adab
makan dan minum :
Membasuh
tangan sebelum dan selepas makan
Membaca
doa
Tidak
berebut-rebut
Ambil
makanan yang dekat dahulu
|
Taksir
kefahaman murid melalui teknik penyoalan
Tingkatkan
penglibatan murid dengan memberi pengukuhan
|
Murid
sedaya upaya cuba menjawab disebabkan pengukuhan yang diberi dan membuat
kesimpulan pelajaran dengan menyatakan idea utama serta mengaitkannya dengan
idea asal
|
Strategi
:
Penyoalan
seluruh kelas
|